CENOSZ.PL - Zakupy online

Zakupy online

Zakupy w internecie powinny być bezpieczne, jednak zawsze istnieją pewne ryzyka, co do których trzeba mieć świadomość. Po pierwsze, gdy kupujemy od internetowego sprzedawcy, zawieramy z nim umowę. Cena i koszty przesyłki to jedno, ale co jeżeli produkt jest zniszczony lub nie spełnił Twoich oczekiwań? Czy sprzedawca przyjmie zwrot towaru? Czy sklep tego sprzedawcy jest bezpieczny oraz spełnia wszelkie wymogi prawne?

Zachowaj ostrożność, zawsze jest kilka małych rzeczy, które możesz zrobić przed zakupem. Po pierwsze, używaj oprogramowania antywirusowego. Tego rodzaju oprogramowanie zwykle powinno Cię ochronić przed większością szkodliwych rzeczy jakie możesz znaleźć w Internecie, takich jak np. wirusy, czy oprogramowanie szpiegowskie. Takie oprogramowanie powinno zapewnić Ci również informację na temat strony internetowej, którą odwiedzasz, o tym, czy jest bezpieczna. Podobnie, gdy już jesteś w trakcie zakupu, adres strony, na której podajesz informacje na temat swojej karty płatniczej lub na której dokonujesz płatności w inny sposób powinna się zaczynać od „https://”. Zwłaszcza zwróć uwagę na literę „s”. Zwykłe strony zazwyczaj jej nie zawierają. Strony z literą „s” w początkowej części adresu, zwykle są używane dla stron płatności lub aby chronić dane potrzebne do zalogowania użytkownia. Jeżeli początek adresu sprzedawcy nie zawiera „s” bądź ostrożny.

Czy próbowałeś szukać nazwy sprzedawcy w Internecie? Często, gdy sprzedawca nie jest godny zaufania ludzie będą o nim pisać na blogach lub forach. Możesz to łatwo zweryfikować szukając na Google, Bingu lub w innej wyszukiwarce.

Ostatnia rzecz, choć na pewno nie najmniej ważna – nie ma nic za darmo! Ludzie nie rozdają nowego iPhone'a za darmo, albo nie dadzą Ci za darmo nowego laptopa jeżeli klikniesz 1000 razy w określony link. Nikt na poziomie nie będzie się z Tobą kontaktował, żeby pomóc mu przetransferować 10 milionów dolarów w zamian za 500 dolarów i podpis na jakichś dokumentach. Internet jest naprawdę wspaniałym miejscem, jednak należy być uważnym i korzystać ze zdrowego rozsądku. Kiedy coś wydaje się zbyt dobre, aby mogło być prawdziwe, zazwyczaj takie będzie, dlatego warto od takich rzeczy trzymać się z daleka.

Bądź bezpieczny i ciesz się ze swoich zakupów.